İnternet

Google’dan Claude Debussy için özel doodle

Google, anasayfasında yer verdiği animasyonlu doodle ile ünlü Fransız besteci Achille-Claude Debussy’nin 151’inci doğumgününü kutladı. Google, hazırladığı animasyonda bestecinin en ünlü eserlerinden Clair de lune’a yer verdi.

Google, bugün anasayfasına yerleştirdiği güzel bir animasyonla kullanıcılarına sürpriz yaparken, 19 ve 20’nci yüzyılın önemli bestecilerinden Fransız Achille-Claude Debussy’yi andı

Animasyonda, Claude Debussy’nin henüz 28 yaşında hazırladığı en ünlü piyano çalışmalarından Suite bergamasque’da (1890-1905) yer alan ‘Ay ışığı’ adlı besteye yer verildi. Nehir kenarında bir şehir manzarasının yer aldığı animasyonda, müzikle beraber Ay ışığına ilerleyen araçlar, tüten bacalar ve evlerin ışıkları eşlik ediyor.

Animasyon, yağan yağmurun altında ayrı kayıklarda birbirlerine kürek çeken iki kişinin, aynı şemsiyeyi paylaşmasıyla son buluyor.

Besteleriyle 20’nci yüzyılda müziğin en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Claude Debussy’nin çalışmaları, İzlenimci ve Sembolist ressamların çalışmalarıyla karşılaştırılıyordu.

Claude Debussy, en ünlü alıntılarından birinde, “Müzik, notalar arasında boşluktu” ifadesini kullanmıştı.

Öne çıkan eserleri arasında Prélude à l’après-midi d’un faune (1894), Pelléas et Mélisande (1902) ve La Mer (1905) bulunan Claude Debussy, 22 Ağustos 1862 yılında Paris’in batısında kalan Saint-Germain-en-Laye’de dünyaya geldi. Henüz 22 yaşındayken, L’Enfant prodigue adlı kısa oratoryosuyla Grand Prix de Rome sanat bursunu kazandı.

Claude Debussy, 25 Mart 1918’de, kolon kanseri nedeniyle Paris’te hayatını kaybetti. Öldüğünde henüz 55 yaşındaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir