İnternet

Google’ın size verdiği ayrıcalıklar

chrome

Çok azimli bir şekilde alaka duyduğunuz bir konu ile ilgili blog sitenizi açtınız. Muhtevalarınızı ağır ağır topladınız, oluşturdunuz. İnsanın tabiatı gereği alaka görmek ister o kadar emek verip yazdığınız yazıların çok az kişi tarafından okunduğunu gördüğünüz vakit hayal kırıklığı kaçınılmaz oluyor. Bu noktada SEO faaliyetleri devreye giriyor ve bu çatı altında yaptığınız çalışmalar güçlükle hazırldığınız muhtevaların geniş kitlelere erişmesinin yanı sıra sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyor.

Blog servisimizi Google sağladığından ve arama motoru olarak Google baz alındığından birazda yağ çekmek gerekiyor.Zira Google her +1 puanına ve Google+ üzerindeki etkileşime büyük ehemmiyet vermekte. Blogger olarak çok profesyonel yaklaşımda bulunmasak da Google+ sitemiz için mükemmel bir SEO yoludur. Google+, mevut bütün sosyal mecraların sahip olduğu özelliklerin hemen hemen tamamını barındırıyor. Şimdi adım adım Google+ nimetlerini inceleyelim.

Sitenizi hazırlarken bilhassa üzerinde durmanız şart olan nokta “Ben neden bu siteyi açıyorum ? Ne yayınlayacağım?” olmalıdır. Vereceğiniz cevap verir muhtevalarınızı ve sitenizin geleceğini belirleyecektir. Google+ Topluluklar özelliği ile benzer fikri müdafaa eden ve çalışmalarda bulunan kişilerin seslerini duyurmasını sağlıyor. Örnek verecek olursak Spor temalı bir bloğunuz var.

Google+ da topluluklar sekmesine gelerek spor yazdığınızda bir çok netice çıkak bu gruplara aza olup linklerinizi ve yazılarınızı paylaşbilirsiniz. Bu sayede sesinizi daha geniş kitlelere duyurup hem profilinize hemde bloğunuza ziyaretçi çekebilirsiniz. Ayrı olarak Blogger üzerinde kayıtlar bölümünden paylaş sekmesini kullanarak da istediğiniz gruplara ve kişiler ile etkileşime geçebilirsiniz. Her paylaşım potansiyel ziyaretçilerinize erişmek için çok ehemmiyetli.

İnternet sitenizde yayınladığınız muhtevaları Facebook, Twitter vb. mecralarda paylaşmak her vakit netice vermeyebilir. Google+ üzerinden oluşturacağınız hesap ile etrafınızı profesyonel kişilerden oluşturup yukarıda söz ettiğimiz gibi alakalı topluluklara katılarak istediğiniz neticesi ele geçirebilirsiniz. SEO faaliyetlerinin en ehemmiyetli ayaklarından birisi PR değeri yüksek sitelerden link alabilmek. Google’dan iyisini mi bulacağız ?

Blogger servisinin sağladığı bir takım Gadget’lar mevcut. Bunlardan bizim için en ehemmiyetlisi “Hakkımda” ve “+1″ olanıdır. Hakkımda Gadgeti sayesinde konuklarınız Google+ hesabınızda yazdığınız kısa tanıtım yazınızı okurlar. Burada ehemmiyetli olan kısa ve net tümceler kullanıp kullanıcının kafasında sitenizin emeli ve kendiniz hakkında bir imaj yaratmak olmalıdır. +1 Düğmesi ise ziyretçilerin sitenizi ve muhtevalarınızı beğendiği takdirde verecekleri puandır. Bu puan sistemi sitenizin Google sıralamanızı direk etkileyecektir. Kullanıcıların bu Gadgetlerı doğrudan görmeleri ve kullanımlarını teşvik etmek yararlı olacaktır.

SEO yapmak isteyen bloggerlar oluşturdukları muhtevalara resim video vb. görseller ilave etmek zorundadırlar. Başlık hiyerarşisi burada kritik noktadır ilave ettiğiniz resimlerin altlarına başlık ve kısa bir izah gerekirse link vermeniz faydalı olacaktır. Bunlar sayesinde görsel aramalarda siteniz ön tasarıya çıkacaktır.

Türkiye hudutları içerisinde çok ilgi görmese de Google+ gelişmeye ve üzerinde çalışmaya değecek bir mecra.Düzenli olarak bu işleri yaptığınız takdirde kıs müddette sonuçlarını göreceksiniz. Fenomen olur musunuz bilemem fakat muhtevalarınıza olan ilgi ve etkileşimlerde artış kaçınılmaz olacaktır. Herkese iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir