İnternet

Listemine Çok Güzel Olacak

Yurttaş Gazeteciler, Amatör Haberciler İçin Listemine

Yurttaş gazetecilik kavramı bu aralar çok popüler. Bunun nedeni elbette sosyal medyanın hayatımızın derinliklerine kadar inmesi. Artık büyük olaylarda, olay yerinden ilk fotoğraflar ve ilk bilgiler ajanslardan değil twitter’dan geliyor. Bir maçın, bir eylemin, belki de bir felaketin nabzını en iyi belki de “yurttaş gazeteci” olduğunun bile farkında olmayan insanlar tutuyor.

Ancak tabi ki her şey böyle toz pembe değil, sıkıntılar var.

1. Güvenilirlik: Münir Özkul’un twitterda kaç kere öldürüldüğünü hepimiz biliyoruz. Bu sadece bize özgü değil. Sandy kasırgasından sonra paylaşılan twitter fotoğraflarından en popüler olanlarının, hatta ana akım medyada yer alacak kadar popüler olanlarının sahte olduğunun günler sonra anlaşılması gibi bir durum da söz konusu.

2. Erişilebilirlik: Yurttaş gazeteciler sadece felaketlerde veya büyük olaylarda ortaya çıkmıyor. Bu kişiler kendi şehirleri, mahalleleri hatta okulları hakkında haberler yapabiliyor; veya olaylara hiç bir köşe yazarının yaklaşamadığı şekilde yaklaşıp farklı yorumlar yapabiliyor. Ancak yeterli sayıda kişiye erişemiyor. Twitter takipçileriyle, facebook arkadaşlarıyla veya bloguna denk gelen kişilerle sınırlı kalıyor. Türkiye’nin gündemini meşgul eden konu hakkında söyleyecek, yazacak bir şeyi olmasına rağmen, hatta ve hatta belki de gündeme etki edecek bilgiye sahip olmasına rağmen bunu yeterli sayıda kişiye ulaştıramıyor.

İşte Listemine burada devreye giriyor.

Listemine, kendi haberini yapmak isteyen, kendi gazetesine sahip olmak isteyen, çevresi hakkında, ilgi alanları hakkında haber yapmak isteyen herkese bir platform sunuyor.

Listemine, yurttaş gazetecilere, amatör habercilere, gazetecilik öğrencilerine tüm teknik altyapısını açıyor. Normalde ücretli olarak verdiği hizmeti içerik üreticilerine tamamen ücretsiz olarak sunuyor.

Yurttaş gazetecilerin ürettiği içeriği, editöryal filtreden geçirdikten sonra Listemine’de yayına alıp binlerce kişiye ulaşmasını sağlıyor.

Listemine, hem Yurttaş Gazeteciliği’nin hem de Yurttaş Gazetecilerin problemlerine çözüm sunuyor, “Yeni Medya Düzeni”nin gerçeğe dönüşmesini sağlıyor.

Listemine Nasıl Para Kazanacak?

Bu soruyu çok sık duyuyorum bu günlerde. En son bugün misafir olarak katıldığım derste bu soru bana sorulunca, hazır blog da yazmaya başlamışken güzelce anlatmak istedim Listemine’nun nasıl para kazanacağını.

Listemine’de banner olmayınca doğal olarak insanlar merak ediyor. Bir haber sitesi nasıl para kazanır? Aslında online habercilik sektöründe de bu aralar sık tartışılan bir konu. Tüm gelirleri bannerlar üzerine kurulu olan bir sektör, banner dışında alternatif bir kazanç yöntemi yaratabilir mi?

Evet yaratabilir. Listemine’de 2 adet yenilikçi para kazanma yöntemimiz var. Birini yayına aldık, diğeri de çok yakında gelecek.

1. Amerika’da özellikle geleneksel medyanın internet kanalları paralı üyelik modeline hızlı bir geçiş yaşıyor. Tamamen online mecralar ise alternatif yöntemler bulmaya başladı bile. Bunun en güzel örneği ve benim de kişisel olarak en çok beğenip Listemine’ya uyarladığım Buzzfeed.com’un reklam modeli.

Listemine’de artık markalar içerik üretip, tüketicileri ile buluşabiliyor. Can sıkıcı, tıklanma oranları çok düşük olan Banner içerik yerine, kullanıcıya hitap eden, onun ilgisini çeken ve “Haber Almaya” gelen kullanıcıya “Haber Formatında” reklam yapılacak.

Nasıl mı? Şu an yayınladığımız Uzman Medya reklamlarından başlayarak örneklendirmek istiyorum.

Bilmeyenler için Uzman Medya sosyal ve kişiselleştirilmiş bir etkinlik portalı. Kişinin ilgi alanlarına ve yaşadığı bölgeye özel etkinlikleri görmesine, planlamasına ve takip etmesine yardımcı olup önerilerde bulunuyor. Konser, sergi, sinema, TV alanında zengin bir etkinlik veritabanı var. Dakick ile ortaklaşa Listemine okuyucularına yönelik içerikler ürettik. “2016’nın En iyi 10 Filmi”, “2016’nın Kaçırmamanız Gereken En iyi 10 Müzik Festivali”, “Girişimcilik ile İlgili En İyi 10 Film” gibi ilgili içeriğe ilgi duyan kullanıcıların isteyerek ve zevk alarak tüketeceği haberler oluşturduk. Bu haberleri Listemine ana sayfasından ve Listemine haber sayfalarındaki ilgili alanlardan sürekli yayınlıyor, Listemine’nun sosyal medya kanallarındaki 1 Milyon Kişiyi bulan takipçilerine bu içerikleri sunuyoruz. “Kitaplardan uyarlanmış en iyi 9 aşk filmi” haberi ve Uzman Medya markası Listemine’de sadece birkaç saat içerisinde 4000 “İlgili” okuyucuya ulaştı.

Bu yapıyı yaygınlaştırmak mümkün. Takı satan bir e-ticaret firması Listemine’de özel “Eşinize Hediye Edebileceğiniz En Moda 20 Takı” içeriği üretebilir, veya ayakkabı satan bir e-ticaret firması “Kışın En Moda 10 Botu” içeriği üretebilir, veya pırlanta satan bir e-ticaret firması “Sevgililer Gününde Alınacak En iyi 10 Hediye” içeriği üretebilir, direk Listemine üzerinden satın alma opsiyonu sunabilir. Bir kariyer firması “Patronun gözdesi olup sizi gıcık edecek 10 iş arkadaşı” içeriği üretebilir veya online bir pazar yeri “Araba alırken dikkat etmeniz gereken 10 şey” diye bir içerik üretebilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Bilişim firmaları, emlak firmaları, bankalar.. Hepsi hedeflediklerimüşterilere, istedikleri içerikleri bir Haber platformunda sunabilir.

Listemine’nin şu anki trafiği ile bu haberler, marka ile birlikte ayda 2 milyon kez gösterilebilir, haberin içeriğine ve ilgi çekiciliğine bağlı olarak da 10000 – 20000 kez okunabilir.

2. İkinci para kazanma metodumuz henüz faaliyete geçmedi ama çok yenilikçi ve global olarak ölçeklenebilir bir yöntem: Premium Üyelik.

Listemine’yi haberin Tumblr’ı veya Blogger’ı haline getiriyoruz. Kişi ve Kurumların kendi haber sitelerini oluşturabileceği, kendileri ile ilgili haberleri direk olarak yapıp, bir haber ekosistemine anında servis edebileceği yapı kuruyoruz. Özellikle orta ve küçük işletmelerin, politikacıların ve medyada yer almak isteyen her bireyin medyada yer almasının çok zor olduğunun ve bunun kişisel ilişkiler ile birlikte ödenen büyük meblalara bağlı olduğunun farkındayız. Listemine’de aylık cüzi ücretler ödeyerek işletmeler ve kişiler kendi haber sitelerini oluşturabilecek. “Haber almaya” gelen kişilere kendilerini gösterebilecekler, haber portfolyosu oluşturabilecekler. Daha şimdiden Listemine’de bir çok politikacının basın danışmanı profil oluşturdu, politikacıların icraatlerini, katıldığı etkinlikleri Listemine’de haber yapmaya başladı. Bu haberler ek ücretler karşılığında Listemine’nun “Promoted Haber” alanlarında yer alması, sosyal medyaya servis edilmesi sağlanacak.

Bir diğer müşterimiz de Yerel Haber Siteleri olacak. Web Tasarım, Sunucu, Domain, Bakım vs ücretleri ödemeden yerel haber siteleri tamamen Listemine altyapsını kullanarak haberlerini yayınlayıp, okuyucuları ile buluşabilecek. Onlara ayıracağımız reklam alanlarına reklam alıp para kazanabilecekler.

Vatandaş gazeteciliği de bir diğer platformumuz olacak. Elinde akıllı telefon olan herkesin haber içeriği üretebildiği bir çağda, bu haber içeriklerinin twitter, facebook ve bloglarda kaybolup gitmesindense Listemine’de ilgili haberlerin ve kategorilerin altında gözükmesini sağlayacağız. Kullanıcılar kendi Listemine altyapısı ile kendi haber sitelerini oluşturup istedikleri tarzda içeriği hem Listemine kullanıcılarına hem de Internet kullanıcılarına ulaştırabilecek. Yani vatandaş gazeteciliğine bir çatı olacağız. Şimdi bile Listemine‘de konulara özelleşmiş vatandaş gazeteciliği yapan kullanıcılarımız var. Fotoğraf galerileri yapan, politik görüşü ile ilgili haberleri yayınlayan, tuttuğu takım ile ilgili haberleri yayınlayan, iddia tahminlerini yazan kullanıcılarımız var. Bunu daha organize, ve bu içeriği üreten kişilerin de yine reklamlar ile gelir üretebileceği bir hale getireceğiz.

Listemine’de Ana Akım Medya ile Sosyal Habercilik, Vatandaş Haberciliği buluşuyor. Listemine‘de eksiksiz ve benzersiz bir haber ekosistemi kuruyoruz. İçerik üreticilerinin ve tüketicilerinin buluştuğu, okuyucuların istedikleri konuyu, kullanıcıyı, kurumu takip edebilecekleri bir yapı kuruyoruz.

Facebook varken ne gerek var diyebilirsiniz. Facebook’a insanlar arkadaşlarından haber almaya giriyor.

Twitter varken ne gerek var diyebilirsiniz. Twittera insanlar arkadaşları ve takip ettikleri kişiler “Ne diyor” diye görmek için giriyor. Yayınlanan haberler yeterli etkiyi yaratmıyor, twitter dinamizminde kaybolup gidiyor, ve 140 karakterde limitlisiniz.

Listemine; Firmaların, Markaların ve Kişilerin “Haber Verdiği”, kullanıcıların da “Haber Aldığı” yer olmayı amaçlıyor. Herkesin haber içeriği üretebildiği ve bu kadar yoğun olarak tükettiği bir çağda asıl mecra olmayı hedefliyor.

Kısaca Listemine, yeni nesil medyanın tek adresi olmayı istiyor..

En başından beri söylediğim, Listemine ekibinin çok iyi bildiği cümleyle sonlandırayım:)

Listemine Çok Güzel Olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir