Teknik

Yabancılar Türkiye’den ev almaya devam ediyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, 2013’te gerçekleşen 1 milyon 157 bin 190 adetlik konut satışının 12 bin 181 adedinin yabancılara yapıldığını belirterek, “Yabancıya satışta Antalya başı çekiyor, Antalya’yı İstanbul ve Aydın izliyor” diye konuştu.
TAPUYA DÖNÜŞMEYENLER HARİÇ
Mütekabiliyet sonrası yabancıya satış rakamlarını değerlendiren Maya, bu rakamlar içinde inşaatı devam eden ve daha tapuya dönüşmeyen satışların dahil edilmediğini söyledi.

Maya, toplam konut satışının içinde yabancı satışlarının takriben yüzde 1 gibi oldukça küçük bir hacim yarattığının görüldüğünü, bu satışlar içinde evvelki senelerde olduğu gibi Antalya’nın başı çektiğini, İstanbul’un ikinci sırada, Aydın’ın ise üçüncü sırada bulunduğunu ifade ederek, yabancıların hali hazırda ikincil konut ve emekli haneleri dahilinde Güney ve Ege şehirlerini seçenek ettiğini, İstanbul’un ise mevcut potansiyeli hasebiyle ikinci sırada bulunduğunu ifade etti.

TÜRK PAZARINA NASIL BAKIYORLAR?

Makbule Yönel Maya, yabancılar için Türk gayrimenkul pazarının oldukça dikkati çekici olduğunu vurgulayarak, “İlk başta ağırlıklı olarak ikincil konut pazarında Güney ve Ege bölgelerinde başlayan ‘Yabancı Pazarı’ gerek legal tertip etmeler ve gerekse bir takım bölgelerde izlenen yanlış siyasetler neticesinde bir müddet sekteye uğrasa da devam ediyor. Ülkemizi cazip kılan temel noktaları natürel güzellikleri, ucuz bir ülke olması, çoğu yabancı ülke için kolay uçuş mesafesinde olması, abuhava özellikleri, bilhassa Körfez ülkeleri için Müslüman bir ülke olması gibi etkenler olarak sıralayabiliriz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir