Cep Telefonu

Akıllı telefonlar yaz saatine erken geçti

Kabine kararıyla Türkiye’de saatler 31 Mart Pazartesi gece 03:00’dan itibaren bir saat ileri alınacak. Ancak bir takım akıllı telefon ve bilgisayarlar, yaz saatine bugünden geçti dahi.

Kullanıcılar sabah uyanır uyanmaz telefonlarının dünya ile aynı anda bir saat ileri alındığını fark etti. Twitter üzerinden vaziyeti ifade eden kullanıcıların bir bölümü ise bilgisayarlarının ileri saat uygulamasına bugünden geçtiğine dikkat çekti.

MICROSOFT’TAN TÜRKİYE’YE ÖZEL YAZ SAATİ AKTÜELLEMESİ

Yaz saati uygulamasında rastgele bir karışıklık yaşanmaması için yazılım devi Microsoft haftalar önce Windows işletim sistemleri için özel bir aktüelleme hazırlamış ve kullanıcılara sunmuştu. Böylelikle bu aktüellemeyi indirenler dünya ile aynı anda değil bir gün sonrasında bilgisayar saati bir saat ileri alınacaktı. Bu aktüellemeyi bilgisayarına kurmayanlar ise bugünden yaz saati uygulamasına geçmiş vaziyette.

AKILLI TELEFONLAR DA KABİNE’NA UYMADI

GSM ağlarından bağımsız olarak dünya saatine uyan ve yaz saati uygulamasına bugünden geçen akıllı telefonlar ise yurttaşı zor vaziyette bıraktı. Kullanıcılar sabah kalktıklarında analog duvar veya kol saatlerinde telefonlarına göre saatin bir saat geri olduğunu fark edince manuel olarak telefonlarının saatlerini değiştirmek vaziyetinde kaldı. Şayet telefonunuz bugünden yaz saati uygulamasına geçtiyse saat ayarlarına girerek sistem saatini bir saat geri alabilirsiniz.

GSM OPERATÖRLERİ DE YANILDI

GSM operatörlerinin çağrı merkezlerini yaz saati uygulamasından bir gün önce arayan yurttaşlar telefonlarının seçim sabahı bir saat ileride olup olmayacağı sualini yönelttiğinde çağrı merkezleri; ‘Biz sistemlerimizi bu sabahtan aktüelleyeceğiz, ancak kullanıcılar bunu hissetmeyecek, Kabine’nun karara bağladığı gibi 30 Mart’ı 31 Mart’a bağlayan gece Türkiye’deki kullanıcılar yaz saati uygulamasına geçecek’ sözlerini kaydetti. Ancak çağrı merkezi yetkililerinin söylemlerinin aksine bu sabah Türkiye’de akıllı telefonlar yaz saati uygulamasına geçiş yaptı.

MOBISAD AKILLI TELEFONLARDA SAAT MESELE OLMAYACAK DEMİŞTİ FAKAT…

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Ömer Kavas, evvelki gün yaptığı izahta akıllı telefonların ve bilgisayarların dünyadaki diğer ülkelerle beraber 1 gün önce ileri saat uygulamasına geçebileceğini ait tartışmaları değerlendirmiş, mevzubahis aletleri üreten firmaların yanı sıra, her operatörün de uydularla irtibat kurarak gerçek vakiti oradan almalarını sağlayan sistemleri bulunduğunu belirtmişti. Kavas, bu yüzden Türkiye’de kullanılan akıllı telefon ve bilgisayarların bugün ileri saat uygulamasına geçmesinin söz konusu olmadığını ifade edip “Yurttaşlar bu konuda rahat olabilirler” demişti. Ancak Kavas’ın sözlerinin aksine telefonlar bugünden yaz saati uygulamasına uydu.

THY’DEN YAZ SAATİ İZAHI

Saatlerin ileriye alınmasıyla alakalı olarak THY’den de bir izah yapıldı. Açıklamada, “30 Mart’ta gerçekleşecek olan seferlerimizin Türkiye çıkış ve Türkiye varış saatleri 24 Şubat’a kadar alınan biletlerde belirtilen tarife saatlerinden 1 saat erken gerçekleşecektir. 24 Şubat 2014 ve sonrası tertip eden biletlerde gösterilen tüm sefer saatleri rezervasyon tarihine bağlı olmaksızın aktüel olup, alakalı yolcularımız söz konusu farklıktan etkilenmeyecektir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir