Cep Telefonu

BBM Android ve iOS’a Geliyor

BBM Android ve iOS’a Geliyor

Bir dönem anlık mesajlaşma denince akla ilk gelen BBM şimdi İos ve Android’e geliyor.

BlackBerry’nin en büyük kozlarından biri olan BBM, iOS ve Android’e gelecek. Son dönemde giderek popülerleşen ve akıllı telefon kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden olan WhatsApp’a en ciddi rakip olacak olan program, bakalım akıllı telefon kullanıcıları tarafından nasıl karşılanacak?

Geçtiğimiz yılların anlık mesajlaşma konusunda tekel olan BlackBerry’nin BBM’i şirket tarafından kullanıcıların BBM numaralarının paylaşılması ile büyük tepkilere yol açmıştı.  Ancak şunu da ifade etmek gerekiyor ki BBM o kadar başarılı bir ekosisteme sahip ki, kullandığınız sosyal ağlara bağlanarak, arkadaşlarınıza nerede olduğunuzu, sosyal ağ paylaşımlarınızı anlık olarak gösterebiliyor, dinlediğiniz müziği paylaşmanıza olanak sağlıyor.
Bir dönem anlık mesajlaşma konusunda rakipsiz olan BlackBerry’e ciddi rakipler geldi ve akıllı telefon arenasında Android ile iOS’un kullanım oranları yükseldi. Bu gelişmeler çerçevesinde pek çok platform tarafından desteklenen WhatsApp’ta senelerce liderliğini sürdüren BBM’in popüleritesini azaltmasına yol açtı.
Gidişatı dikkatle izleyen BlackBerry, tarihi bir karar alarak BBM’i iOS ve Android’e çıkartma kararı aldı. Böylece sadece BlackBerry kullanıcıları değil iOS, Android ve BlackBerry işletim sistemini kullanan tüm cihazlarda BBM aktif olacak.
Yaz sonlarına doğru çıkması beklenen uygulama, şimdilik iOS 6 ve Android 4.0 ve üzerinde çalışacak gibi görünüyor. Ancak BBM, iOS’ta ve Android platformlarında öncelikle sadece yazılı mesaj aktarımı ve bazı ifadeleri transferinde kullanılabilecekken daha sonra sesli mesaj aktarımı gibi pek çok özelliğin güncellemelerle tamamlanacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir