Cep Telefonu

Cep Telefonu İçin Zararlı Yazılımlar

Bazı programlar vardır işe yararlılığı ve kullanılabilirliği açısından çok yararlı olduklarını düşünürüz. Bazı popüler programların göründüğünün aksine ne kadar zararlı olduklarından bahsedeyim.

Mosquitos: Sivrisinek kovucu diye bilinen bu program yaydığı titreşimler sayesinde gerçektende cihazın bulunduğu odadan sinekleri kovduğu gözlemlenmiştir.Gelelim bu programın iç yüzüne.Program içinde çok ilginç trojan barındırır.Bu trojan o kadar masumdur ki virüs programları algılayamaz.Bu trojan telefonunuzdan devamlı mesaj göndermeye çalışmaktadır.Ancak hiç bir zaman başarılı olamamıştır.Bu işlemi yaparken telefonunuzu haddinden fazla yorar ve şarjınızın normalden daha hızlı tükenmesine neden olur.
Cabirfix: Son zamanlarda kulaklarımıza pek yabancı gelmeyen cabir virüsünden kurtulmak için yapılmıştır. Onun popülerliği her yerden kolaylıkla temin edebilmenizdir. Ayrıca bedava dağıtılıyor olması ününe ün katıyor. Bu programın aslında kendisi virüs ve bu cabir virüsünün kodlarının bir kısmını telefonunuzdan hazırlayarak cihazınızın virüs kapmasına ortam hazırlıyor.Telefonunuza kurduğunuz anit-vir programla bunu çok rahat yakalayabilirsiniz.

Smart Movie: Bir çeşit video izleme ve format değiştirme programıdır. Programı açan .app dosyası bir çeşit virüsle bütünleşmiş anti-vir yakaladığı zaman .app dosyası ile beraber siler. Bu işlemden sonra menünüzde bu programın simgesi kaybolur ve sistem içinde parçalanmaya başlar. Uygulama yöneticisinden kaldırsanız bile sağda solda bıraktığı artıklar sizi yorabilir. Smart Movie programını bir de Lonely.Cat.Games firması yapmıştır. Bu program için tercihiniz yanlızca bu firmanın yaptığı program olsun. Diğer SmartMovie programları oldukça sıradandır.

SimWorks Anti-virüs: Piyasadaki en popüler ve en çok kullanılan anti vürüs yazılımıdır. Gerçekten de virüsleri yakalama konusunda çok uzman ama arkasından bıraktığı acılar uzmanlığından daha fazla. Bu programı kurup telefonununuzu yeniden başlattığınızdan itibaren program telefonun ön belleğini ve sistem hafızasını mahvetmeye başlıyor.Artık telefonunuz her açıldığında ana menüdeki her şey yaklaşık 15 sn kayboluyor ve telefonunuz kilitleniyor. Sonradan düzeliyor ama telefonunuzu her açtığınızda aynı sorunla karşılaşıyorsunuz. Önemli bir de uyarı Hard Format atsananız bile bu sorunu ortadan kaldıramıyorsunuz.

miniGPS: Nokia N serisi telefonlarda bulunan harita ve yön bulma programının değişik bir versiyonu.. Evet gerçekten ilginç bir program. Bunu telefonunuza yüklediğiniz zaman telefonunuzun eskisi kadar iyi çekmediğini ve şebeke problemleri yaşadığınızı aynaya baktığınız zaman ilk günün mutluluğunun yerini kedere bıraktığını görebilirsiniz.

Viking Mp3 Player: Piyasadaki en yeni ve en çok tercih edilen mp3 oynatma programıdır. Eğer siz sabırsız aynı zamanda kalp ve tansiyon hastasıysanız uzak durmanızda yarar var. Yılların tecrübesi ULTRAMp3 varken diğer ıvır zıvırlarla niye uğraşıyorsunuz.

Symantec Mobile: Adından da anlaşılacağı gibi telefonlar için anti-virüs programıdır. Aynı bilgisayarlardaki gibi diğer rakiplerinden 10 kat daha YAVAŞ 10 kat daha HANTAL bir programdır. Telefonunuza yanlışlıkla kurduysanız kaldırdıktan sonra bıraktığı artıklarla kendinize kocaman bir arşiv hazırlayabilirsiniz..

Telefonunuza zarar gelmemesi açısından burada adı geçen programları yüklemeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir