Cep Telefonu

Cep Telefonu Tarihi

DÜNDEN BUGÜNE CEP TELEFONU
1980’li yılların ortalarıydı Çocukluğumda izlediğim startrek filmini izlerken arkadaşımın söylediği söz hala aklımda Filmde Kaptan kirk bir gezegende ve kolundaki bir alet sayesinde uzay gemisi personeliyle konuşuyordu. Arkadaşım: Kaptan Kirk’ün yaptığı ne saçma demişti böyle bir teknolojinin gerçekleşebileceğine düşünmüyordu fakat haberi yoktu Amerikada kısıtlıda olsa cep telefonu kullanılıyordu.
Dünyada ilk cep telefonu 1973’de Motorala’da çalışan Michael Cooper  tarafından üretildi. 850 gram ağırlığında Bir tuğla büyüklüğündeki telefon 1983 yılında 3995 dolardan  satışa sunuldu. Şimdi bize hantal ve kullanışsız gelen cep telefonu 1973’e kadar mucize olarak görülen araç telefonlarının 13 kg olduğunu düşünürseniz. Gerçekten büyük bir ilerlemeydi. Motorala firması 1989’da ürettiği Micro TAC 9800X modeli satışa sundu o dönem için en hafif telefon iddiası ile piyasaya sürdüğü telefon pekte modeli gibi micro değildi. 90’lı yıllarda Ericson ve Motorala firmaları sıkı bir rekabet içindeydi.1992 yılında Nokai piyasaya 1011’i piyasaya sürdü 475 gram ağırlında ve ergonomik anteni ile bir anda yeni kurulan cep telefonu piyasasında devrim yarattı. Japonyada ise sharpp firması ürettiği renkli ekranlı telefonla piyasada kendine bir yer edindi. Siemens 4 renkli ekrana sahip S 10’la piyasaya sıkı bir giriş yaptı.Türkiye’ye bu teknolojinin gelmesi ise  23 şubat 1994’de  oldu Başbakan Tansu Çiler ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ilk kez cep telefonuyla konuştu. Kısa sürede cep telefonu Türkiye’de sevildi ve kullanılmaya başlandı. Nokia 1998′ tarihinde rekli kapaklarıyla göze hitap eden 5110’u piyasaya sundu ve kısa sürede bu model gençlerin sevgilisi oldu.Bu başarısını 1999’da 3210 modeliyle bu başarısını sürdürdü. 2000’li yılların başında piyasada Nokia firması şık ve ergonomik modellerle zirveye çıkmıştı. Piyasadan silinen motoroladan sonra yavaş yavaş silinmeye başlayan Ericson firması 2005 yılında Sony firması ile birleşerek Sony Ericsson firmasını kurdu ve ilk bluetooth özelliğine sahip  T 610’nu üretti.
2007 yılı cep telefonları yeni bir devrim yaşandı Apple ilk iphone üretti bu telefon internet ve ipad özelliklerine sahipti ekranı geniş ve dokunmatikti 2007’den itibaren cep telefonlarına yeni özellikerlini ekledi. Günümüzde cep telefonları adı altında üretilen cep bilgisyarlarının cep telefonu sadece bu bilgisayarların basit fonksiyonu haline geldi. Teknoloji son hızla devam ediyor bizi gelecekte nasıl bi teknoloji bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir