Cep Telefonu

Deprem iletişimi de vurdu

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU Başkanı’ndan ‘çekmeyen cep telefonları’ izahı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) Başkanı Tayfun Acarer, Ege Denizi’ndeki zelzele sonrası telekomünikasyon altyapısında yaşanan meselelere ait “Aşırı kullanımdan dolayı yavaşlama var. Şu anda normale dönüyor” izahında bulundu.

Acarer, yazılı izahında, depremin hemen peşinden aldığı bilgiye göre operatörlerde fiziksel bir arıza bulunmadığını, kablo veya santrallerde problem olmadığını bildirdi. Aşırı kullanımdan dolayı yavaşlama olduğunu ifade eden Acarer, şunları kaydetti:

“Şu anda normale dönüyor. Trafiği dengelemek için operatörler yoğun bölgelerde kanal kapasiteleri datadan sese doğru kaydırmalar yapıyor. Mesela 4 şeritli otobanda 2 şerit veri 2 şerit ses giderken, operatörler ses ihtiyacının artması ile burada 1 şeridi daha sese yönlendirdiler. Depremin hissedildiği bölgelerdeki yurttaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bunun yanında afet vaziyetlerinde telekomünikasyon ve iletişim ihtiyacının en üst düzeylere eriştiğini hepimiz görüyoruz. Bu noktada operatörlerin iyi bir imtihan verdiğini düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir