Cep Telefonu

iPhone ve iPad’lere yeni görev

Apple, önümüzdeki günlerde tertip edecek olan WWDC 2014’te akıllı hanelere yönelik yeni “yazılım platformu”nu duyuracak.

Haneden içeriye girdiğinizde parmaklarınızı bir defa şıklattığınızda ışıkların yanmasını, televizyon veya bilgisayarın açılmasını, oda ısısının ayarlanmasını ve hane güvenliğinin otomatik olarak sağlanmasını istiyorsanız daha fazlasına da hazırlıklı olun. Çünkü teknoloji devleri bunun çok ötesine geçmiş vaziyetteler. Apple, izaha hazırlandığı yeni “yazılım platformu”yla bundan çok daha fazlasıyla ilgileniyor.

Financial Times’ın haberine göre Apple, önümüzdeki günlerde tertip edecek olan WWDC 2014’te akıllı evlere yönelik yeni “yazılım platformu”nu duyuracak. Elbette iOS aletlere yönelik geliştirilen bu platformla beraber kullanıcı evden içeriye girdiğinde ışıklar otomatik olarak aydınlanacak, oda sıcaklığı tertip edecek, güvenlik sağlanacak ve kullanıcı evvelce ev aletleri üzerinde daha başka ne gibi tanımlamalar belirlediyse hepsi otomatik olarak yerine gelecek.

Apple’ın bu yeni teknolojisini 2 Haziran’da San Francisco’da tertip edecek olan WWDC 2014’te tanıtmasına net gözüyle bakılıyor. Platform, Apple’ın “Made For iPhone” (MFI) program dahilinde olacak ve iPhone, iPad ve Apple TV gibi iOS aletlerini kapsayacak. Buna göre elektronik eşya üreticileri MFI özelinde ve Apple standartlarında akıllı aletler geliştirebilecekler. Diğer yandan üçüncü parti yazılım geliştiricileri de iOS aletler için yazılım üretebilecekler. Böylelikle etrafsal bir ekosistem yaratacak olan Apple, bir sefer daha geleceğe istikamet vermeye hazırlanıyor gibi görünüyor. 2 Haziran’ı heyecanla bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir