Güvenlik

Stadyum kameraları Türkiye’ye geliyor

Türkiye ye Y3K Güvenlik Teknoloji tarafından getirilen Avigilion , 29 megapiksele kadar kamera modelleri ve yüksek çözünürlüklü kameralar için üretilen en iyi güvenlik platformlarından biri olan “Avigilon Control Center” video yönetimi yazılımı ile dikkat çekiyor.

ıghuy

 

Daha önce dünyanın birçok yerinde güvenlik amacıyla kurulan kameraların birçok örneği bulunuyor. Avigilon tarafından sunulan çözümlerden Almanya’da yapılanı ise şu şekilde:

Alman Futbol Federasyonu “Güvenli Stadyum Planı”

Geçen yıl, Almanya liginde yer alan ev sahibi takım Hannover ve Dynamo Dresden arasında yapılan ikinci tur futbol maçında, tribünlerde kargaşa yaşandı. Dresden’in 400 taraftarı stadyuma girmek için güvenliği geçmeye çalıştı ve kulüp Hannover’e 2-0 yenildikten sonra, bu taraftarlardan 200 kişi sahaya atladı. Hatta bazıları bu sırada, yasak olduğu halde havai fişek de attılar. İsyan, 21 kişinin tutuklanması ve stadyumda devriye gezen polis memurları da dâhil olmak üzere pek çok kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı.

Ülkede futbol maçlarında taraftarların neden olduğu şiddet dolu olaylara, bu Dresden hikayesi de eklenince, geçen sene Almanya Futbol Federasyonu’nu (DFB) önlem almak, şiddeti frenlemek ve tribünlerde düzeni sağlamak amacıyla tasarlanmış “Güvenli Stadyum” planını uygulamaya geçirdi.

Almanya’nın önemli statlarından SGL Arena’da güvenlik personeli, High-Definition Stream Management (HDSM) teknolojisine sahip Avigilon Kontrol Merkezi Kurumsal Ağ Video Yönetimi Yazılımı’nı (NVMS) kullanarak, Avigilon yüksek çözünürlüklü izleme sistemini yönetiyor. SGL Arena, tribünleri, girişleri, çıkışları ve diğer ortak alanları izlemek için Avigilon’un 16 megapiksel, yüksek çözünürlüklü Pro kameralarını kullanıyor. Avigilon yüksek çözünürlüklü IP kameralar ile stadın teknoloji harikası kontrol odasında, maçlar sırasında her şey canlı izlenebiliyor. Arena, bir Avigilon ağ video kayıt cihazı üzerinden sürekli kayıtta olan kamera görüntülerini 30 gün saklıyor. Avigilon’un yüksek çözünürlüklü video izleme çözümü sayesinde, taşkınlık yaratan taraftarların sebep olduğu riskler ve bu bu risklerin oluşturduğu zararlar azaldı. Taraftarlar tarafından yapılan verilen zararlara ait kamera görüntüleri sağlayan stat, olaylarla ilgili Almanya Futbol Federasyonu’nun verdiği cezalar için failleri sorumlu tutabiliyor ve böylece stadın masraflarını azaltarak yasal uyumluluğu sağlayabiliyor. Güvenlik personeli de normal sürenin yarısında araştırma yapabiliyor.

Rakip takımların taraftarları arasındaki kavga, maçlarda meydana gelen önemli sorunlardandır. Fiziksel kavgalar sırasında şişe ve taş atmak ve fişek patlatmak en yaygın olaylar arasında bulunuyor. Stadyumun dışında ise, taraftarların araçlara saldırdığı ve araçları tahrip ettiği biliniyor. Bu gibi olaylar hem stat içinde, hem de dışında güvenlik kamerası ihtiyacı doğuruyor.

HD kameraların teknolojisi sayesinde, polis ve stat sahipleri istedikleri yeri yakınlaştırıp tribünlerde olabilecek olayları doğru bir şekilde değerlendirebiliyorlar ve böylece suç işleyen kişi veya kişiler tespit edilebiliyor. Bu güvenlik kameraları suç açısından caydırıcı olarak da iş görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir