GüvenlikİnternetYazılım

Facebook gizlilik ayarlarını değiştirdi

Bugünden sonra Facebook’ta paylaştığınız gönderilerde farklık olabilir.

Facebook saklılık ayarlarında kapsamı geniş bir farklığa gitti. İşte tüm Facebook kullanıcılarının dikkat etmesi şart olan yeni saklılık kaideleri…

Sosyal medya devi Facebook’un sıkça kullanıcıların yakıntınına maruz kalmasına kapı aralayan Saklılık Ayarları yeniden değişti. Ancak bu farklık kullanıcıların genel manada tenkitlerinin neticesinde yapılan pozitif farklıklar…

İlk etapta uzun müddettir Facebook’a yeni aza olanlar rastgele bir şey paylaştıklarında ‘Public’ başka bir deyişle ‘Herkese Açık’ formatında muhtevalar yayınlanıyordu. Başka bir deyişle ayarları kendiniz değiştirmezseniz zorunlu olarak her paylaştığınız muhtevası herkesle paylaşmak vaziyetindeydiniz. Bilhassa Facebook’a yeni kaydolan üyelerin ayarlardan habersiz olması ve herkese açık paylaşımlarda bulunduğunun farkın varmaması Facebook’u tenkit oklarının hedefi haline getirmişti.

Son yapılan tertip etmeyle bu ayar değiştirildi. Artık yeni üyelerin paylaşımları otomatik olarak ‘Friends’ yani ‘Arkadaşlar’ seçili halde paylaşılıyor.

Saklılık ayarlarındaki bir diğer farklık ise kullanıcıların paylaşırken daha dikkatli olmalarını sağlıyor. Sözgelimi bir muhteva paylaşmaya çalıştığınızda ekrana gelen ikaz penceresi, size bu paylaşımı kimler görsün istiyorsunuz sualini yöneltiyor. Burada kazaen herkese paylaşımda bulunma rizikosu ortadan kalkmış oluyor.

Bu özelliğin çok yakında tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir