İnternet

Facebook kullananlar dikkat

Facebook’ta yapılan dolandırıcıklardan biri daha ortaya çıktı. Eriş Kahraman isimli genç, dolandırıcılığı çözdü.

Facebook’tan yapılan dolandırıcılıklara bir yenisi daha ilave etti. Kimi Facebook kullanıcılarının hesaplarını ele geçiren hacker’lar, bu kişilerin listesindekilere ileti göndererek telefon faturalarının parasız ödeneceği vaadiyle telefon numaralarını istiyor ve arkasından bir oyun sitesine yönlendirip mobil ödeme ile çeşitli miktarlarda para çekiyor.

20 KİŞİDEN 200 LİRA ÇEKİLDİ
Son dönemde sıkça görülmeye başlanan bu dolandırıcılık en son Eriş Kahraman isimli yurttaşın başına geldi. PR sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin sahibi olan Kahraman’ın Facebook hesabını hackleyen dolandırıcılar yalnızca 1 saatlik müddet içerisinde Kahraman’ın arkadaş listesindeki 20 kişiden 200’er lira çekti. Kahraman, olayın nasıl yaşandığını şu sözlerle anlattı:

“23 Nisan günü öğlen saatlerinde Facebook hesabım dolandırıcılar tarafından ele geçirilmiş. Benim adımdan tüm arkadaş listeme ileti atıp temasa geçmişler. Onlar da ben olduğumu düşünerek bu iletilere cevaplamış. Daha sonra arkadaşlarıma “Bir gün önce 1600 TL’ye notebook bilgisayar aldım. 3 ay telefon faturası ödememe armağanı verdiler. Şayet hattın faturalıysa numaranı ver senin hattına yükleyim, boşa gitmesin” muhtevalı bir ileti daha göndermişler ve buna inananlar da telefon numaralarını verince onaylamaları için bir link göndermişler. Bu linke tıklayanların telefon faturaları üzerinden mobil sistem aracılığı ile 200’er lira çekmişler. Faturalı hat sahibi arkadaşlarım dokümanlarını incelediğinde paranın çekildiği adresin NEXOON isimli oyun firması olduğunu belirttiler.”

‘1 SAAT İÇİNDE OLUP BİTTİ’

Her şeyin sadece 1 saat içerisinde olup bittiğini ve kendisinin o sırada telefonuna bakmadığını belirten Kahraman, “Kimi arkadaşlarım aramışlar fakat ben duymadım, Onlar da tuzağıuna düşürdükleri herkesten para tahsil etmişler. Ben bu tip olaylara karşı tüm kullanıcıları uyarıyorum. Facebook aracılığı ile gelen bu tip talepleri netlikle kontrol etsinler, kendilerine mesaj gönderenlerle olayın doğruluğunu teyit etmek için kesinlikle telefonla konuşsunlar” diye konuştu.

Kahraman, olayla alakalı olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ilanında bulunduğunu da sözlerine ilave etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir