İnternet

İşte Google’a Yeni Rakip

Facebook , arama motoru Bing ile yaptığı işbirliğiyle Google‘a rakip olacak “Graph Search ” (Sosyal Ağ Araması ) tanıtımını yaptı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’a,”graph search (grafik arama)” adı verilen yeni bir arama özelliğinin getirildiği bildirildi.

facebook

Kaliforniya eyaletindeki Menlo Park kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Facebook’un sahibi ABD’li girişimci Mark Zuckerberg, yeni arama özelliği sayesinde kullanıcıların”insanlar”,”ilgi alanları”,”fotoğraflar” ve”yerler” başlığı altında arama yapabileceğini açıkladı.

Facebook kullanıcıları, eski arama özelliğinde sadece genel arama yapabiliyor, arkadaş guruplarındaki kişilerle aynı yerde yaşayıp yaşamadıkları veya ortak ilgi alanlarına sahip olup olmadıkları gibi konularda bilgi sahibi olamıyordu.

Yeni özellikle bu durumun ortadan kaldırıldığı, aynı şehirde yaşayan kullanıcıların veya aynı filmi seven kullanıcıların arama motoruyla birbirini bulabileceği ifade edildi.

Mark Zuckerberg, bu özelliğin”gizlilik koşulları”na tabi olacağını, yani bir kullanıcı ancak kendisine ait bilgilerin herkes tarafından görülmesine izin verdiği takdirde diğer kullanıcıların bu içeriğe ulaşabileceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir