İnternetTanıtım

Risk Almadan Borsa Öğrenmek için 5 Önemli Tavsiye

Borsaya girmek isteyen kişilerdenseniz şu an doğru yerdesiniz. Çünkü bu yazıyı, risk almadan borsaya başlayabilmeniz için hazırladık. Son derece önemli olan 5 noktaya değineceğiz ve bu konularda neler yapabileceğinizi paylaşacağız. Aynı zamanda birçok kişi borsaya yanlış bir başlangıç yaptığı için istediği başarıyı elde edememektedir. Bu nedenle sizlere anlatacağımız konulara dikkatle göz atmanızı tavsiye ederiz.

İşte risk almadan borsaya öğrenmek için 5 önemli tavsiyemiz:

Borsayı Öğrenmeden İşe Başlamayın
Borsayı Öğrenmeden İşe BaşlamayınBorsaya girecekseniz öğrenmeniz gereken ilk şey, yatırım yapacağınız ortamdır. Bu ortamın nasıl olduğu, işlerin nasıl yürüdüğü, kimlerle birlikte yatırım yaptığınızı biliyor olmalısınız. Borsada kimlerle yan yana olduğunuzu bilmeden pek başarılı olamazsınız. Çünkü bu kişilerin alacakları pozisyonlara bağlı olarak birçok şeyin değişeceğini bilmelisiniz. Bunun nedeni; tamamen arz ve talebe dayalı bir ortamda bulunmanızdır.

Borsanın ne olduğunu öğrenmek için günümüzde birçok kaynağa sahipsiniz. Ücretsiz bir şekilde eğitimler alabilir, internette yapacağınız araştırmalar sayesinde borsa nasıl oynanır kolayca öğrenebilirsiniz.

Borsa Deneyimi Kazanın
Borsa Deneyimi KazanınBorsaya başlamadan önce mutlaka belli bir deneyim kazanmalısınız. Yani ortama uzak bir insan olmamak için nasıl işlem yapıldığını deneyim etmelisiniz. Bunu yapmanın en risksiz yolu ise demo hesaplardır. Sanal para ile gerçek piyasa koşullarında işlem yaparsınız ve bu sayede risk almadan ortama göz atmış olursunuz.

Demo hesaplar, borsayı en doğru şekilde öğrenmenizi sağlayacak yardımcılardır. Sanal para ile al – sat yaparak hem stratejiler geliştirebilir hem riskleri öğrenebilir hem de emirleri kullanım şekillerine göz atabilirsiniz. Sonuçta vereceğiniz emirler, işlemlerinizin başarısı ile doğrudan ilişki içerisindedir. Forex ve VİOP’ta demo hesap açmanın faydalarına buradan göz atabilirsiniz.

Yatırım Araçlarını İyice Öğrenin
Yatırım Araçlarını İyice ÖğreninBorsa dendiği zaman birçok kişinin aklına yalnızca hisse senetleri gelmektedir. Ama borsada işlem gören birçok yatırım aracı bulunmaktadır. Borsa endeksleri, tahviller, bonolar ve vadeli işlem sözleşmeleri gibi birbirinden farklı enstrümanlarla işlem yapabilirsiniz. Bunların her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır ve bu sayede hem riskleri engelleyebilir hem de kazancınızı arttırabilirsiniz.

Yatırım araçlarını tanımanızın size sağlayacaklarından birisi de portföy oluşturmanızdır. Tek bir yatırım aracı ile işlem yapmak yerine bir portföye yatırım yaparak risklerinizi engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda kazancınızı da arttırabilirsiniz ve tahmin ettiğinizden daha yüksek bir getirinin sahibi olabilirsiniz.

Doğru Aracı Kurumu Seçin
Doğru Aracı Kurumu SeçinBorsada risksiz bir başlangıç yapabilmek için mutlaka doğru aracı kurum ile çalışıyor olmalısınız. Aracı kurumlar, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenmektedir ve yasal olduklarını belgeleyen lisanslar verilmektedir. Seçeceğiniz aracı kurumun yetki belgelerini ve geçmişlerini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Aynı zamanda komisyon ve işlem ücreti oranlarına da göz atmalısınız. Yine de az işlem ücreti alıyor diye doğrudan o kurumu tercih etmemelisiniz. Teknik altyapılarına ve müşteri hizmetlerine de bakarak karar vermelisiniz.

Sağlam Bir Psikoloji ile Başlayın
Sağlam Bir Psikoloji ile BaşlayınBorsaya başlamak için gerekli özelliklerden birisi de doğru bir psikolojiye sahip olmanızdır. Heyecanlı, hemen panik olan ve kararsız bir kişiyseniz hata yapma olasılığınız yüksektir. Özellikle işlemlere başlarken bu moddan kurtulmanızı öneririz. Doğru kararlar verebilmek, ortamı iyi analiz edebilmek ve meydana gelen fiyat hareketleri karşısında en doğru pozisyonu alabilmek için sağlam bir psikolojiye sahip olmanız gerekmektedir.

Psikolojik olarak kendinizi geliştirebilmeniz için en iyi araç, demo hesaplardır. Ortamı tam anlamıyla görebilir ve gerçek parayla işlem yaparken karşınıza gelebilecek durumlara önceden bir hazırlık yapabilirsiniz. Örneğin önemli bir veri açıklandığı zaman hem borsada hem de yatırım araçlarında neler yaşandığınız görebilirsiniz. Bunlar hakkında bilginiz arttıkça da daha rahat bir psikoloji ile işlem yaparsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir