Sağlık

Otomobillerde kışa girmeden alınacak tedbirler nelerdir, kış kontrollerini nasıl uygularız?

Kış mevsimi geldi ve otomobilimizi bu mevsime göre hazırlayıp adapte etmemiz hem kendimizin hem de trafikteki diğer sürücüler için hayati önem arz etmektedir. Bireysel olarak el ve göz yordamı ile aracımızın kış mevsimine ne denli hazır olduğunu çok basit bir şekilde kontrol edebilir eksiklerin giderilmesi veya iyileştirilmesi ile ilgili tedbirler alabiliriz.

Ücretsiz kış kontrolü için size en yakın hizmet noktamızdan randevu alabilirsiniz

Kışın Olmazsa Olmazı Kışlık Lastikler

Kışın alınabilecek en iyi önlemin en başında kış lastikleri geliyor. Kış lastikleri sadece kış şartlarında değil +7 derecenin altındaki tüm sıcaklıklarda normal veya dört mevsim lastiklere göre daha fazla yol tutuşu ve kısa fren mesafesi temin etmektedir. Memleketimizde belirli araçlarda Aralık ayı ile başlayan ve takip eden yılın Nisan ayına kadar kullanımı zorunlu tutulmaktadır. Kış boyunca lastiklerinizin lastik izlerini ve havasını sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Kış lastiğimizin değişim veya kullanım sıklığına bağlı olarak son kullanma tarihine bakmanızda tavsiye var, görünüşü iyi olsa bile kış lastiklerinizin sekiz yıldan daha eski olmamalıdır.

Antifriz Kullanımı

Antifrizin işlevi radyatör suyunun donma derecesini düşürüp motoru ve diğer parçaları donmaya karşı koruma altına almaktır. Kışa girmeden motorumuza -30 dereceye kadar koruma sağlayacak olan antifrizi eklemeliyiz. Antifriz kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken şey ise motorun soğuk durumda olduğuna ve arabanızın çalışmadığından emin olmaktır. Antifrizin kullanım oranı ise kullandığınız antifrize ve türüne göre farklılık arz edebilir.

Cam suyundaki antifriz kullanımına da özen göstermeniz bu mevsimlerde cam suyundaki donmayı da önleyecektir, cam suyunuzda mümkün olduğunca antifriz yoğun sular kullanın.

Motoru Çalıştırın ve Bekleyin

Hemen hemen her sürücünün dikkat ettiği yola çıkmadan önce otomobilin motorunu çalıştırıp beklemek. Otomobilinizi çalıştırdıktan sonra 5 ila 10 dakika arası beklemenizin hem aracın sürüş öncesi kontrollerini yapmanıza hem de bu süreçte motorun hareket öncesi uygun sıcaklığa ulaşmasını sağlayacaktır.

Kış aylarında kullanmadığınız aracınız varsa haftada en az 2-3 kere motoru çalıştırıp çalışır durumda tutmanız aracınızın akü ve motor yağı sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Yola Çıkmadan Önce Arabanızın Dışını Temiz Tutun

Kışın araçlarımız daha çabuk kirlenmekte ve temizlenmeyen birikintiler donarak görüş açımızı engeller. Farlar, camlar ve aracımızın tavanındaki birikintilerden araç hareket etmeden önce arındırmamız trafik akışında görüşümüzü engelleyecek ve buna bağlı kazaların olmasından korunmamızı sağlayacaktır. Kış aylarının olmazsa olmazlarından yol tuzlamaları bize güvenli bir sürüş sağlasa da otomobilimizin boya ve diğer aksamları için zararlı olabilmektedir, mümkünse aracımızı bu süreçte sık aralıklarla su ile arındırmalıyız.

Araba bakımı için güneşli bir gün seçerseniz yıkadıktan sonra kurumasını bekleyebilirsiniz. Sıcaklıklar donma noktasından çok daha düşükse arabanızı yıkamamalısınız. Aksi takdirde kapı kilitleri ve lastikler donabilir. Boya sıcak-soğuk farkından dolayı hasar alabilir.

Akü Testi

Akümüz aracımızın can damarıdır, kış gelmeden önce kesinlikle test edilmelidir. Sıcaklığın düşmesi aracımızın çalışmasında marş dinamosuna daha fazla yük yüklenmektedir, düşük performanslı akülerde aracımız marş almakta zorlanır bazen de hiç çalışmaması gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Kontağı çevirdiğinizde aracımızın içi aydınlatmaları olması gerekenden daha az ışık veriyorsa, gösterge panelindeki ışıkları az yanıyorsa akünüz azalmış veya bitmeye yakın olabilir. Akünüz eskiyse ve kış aylarındaysanız, kötü sürprizlerle karşılaşmamak için yeni akü edinmenizi yerinde bir karar olacaktır.

Polen/Yakıt Filtreleri

Araçlarımızdaki polen ve yakıt filtreleri araç motorunun çalışma düzenini tamamen etkiler. Kirli, kullanım ömrünü doldurmuş veya tıkalı bir filtre, motora ihtiyacı olan temiz hava ve yakıt girişini kısıtla bu da motorun çekiş gücünün düşmesine neden olur. Kış mevsiminde motor daha fazla hava ve yakıt ihtiyacı duymaktadır, bu filtrelerin yetersiz olması aracın fazla yakıt yakmasına ve buna rağmen düşük performans göstermesine neden olur.

Camları İyice Temizleyin

Tüm camlarınızı trafiğe çıkmadan önce mutlaka temizleyin. Cam suyumuzun donmaması için antifriz katkılı sular kullanın. Sileceklerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun ve değişim yapın.

Nem, temiz cam üzerine daha az tutunur bu sebeple içten de camları temizlemekte fayda var. Camlar yine de buğulanırsa ısı en sıcak ve havalandırma en yüksek seviyeye ayarlayın. Klima sistemi havadaki nemi çeker ve camlarınızdaki buğulanmayı engeller.

Yolda Kalmaya Karşı Çanta Hazırlayın

Kış aylarında fırtınada kalabilir veya aracınız arıza çıkabilir bu tarz bir durumda ihtiyacınız olan şeylerin bulunduğu bir çantayı önceden hazırlamak iyi olacaktır. Çantada bulundurmanız gerekenler arasında battaniye, hazır gıda maddeleri, içme suyu, buz çözücü tuz ve buzu veya karı kazımak için bir kürek bulunmalı. Herhangi bir uzun süreli yolda kalma durumu için ise powerbank ve şarj kablosu sayesinde telefonunuzu şarj edip acil durum servisleri ile iletişim içerisine girebilirsiniz.

Aracınızın Kasko ve Trafik Sigortasını Kontrol Edin

İstenmeyen bir kaza durumunda sigortanızın teminatlarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Mevsimsel şartlardan veya kaza durumunda yolda kaldığınızda sigorta şirketiniz size çekici hizmeti sunuyor mu kontrol edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir