Tanıtım

Enteresan iş fikirleri

İş fikri düşünürken düşündüğünüz fikrin iyi olup olmadığına karar vermelisiniz. İnsanların hemen hepsi düşündüğü fikrin iyi olduğuna, iyi kazanç sağlayacağına inanırlar. Fakat her aklımıza gelen fikir iyi bir fikir olmayabilir.

İş fikri düşünürken öncelikle yapılması gereken cesur olmak ve yanlış yapmaktan korkmamaktır. Çünkü bazen yapılan hatalar yeni düşüncelerin gelişmesine katkı sağlar.

Başka insanların daha önceden yaptığı işleri taklit etmemek gerekir. Başkalarının yaptıklarından farklı bir fikir düşünmelisiniz. Özellikle kendi yaşadığınız çevredeki insanların neye ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz.

İş fikirleri geliştirirken bazı soruları kendinize sormanız gerekir. Öncelikle kimlere hitap edeceğim? Çevremdeki insanların hangi problemlerine hangi çözümleri getirebilirim? Para kazanabilir miyim? Rakiplerim var mı ve bu rakiplerimle başa çıkabilecek miyim? Ne kadar bir sermaye gerekiyor?

Bütün bunları düşündükten sonra hangi işe yönelmek istediğinize karar verip bu iş için ne kadar bilgiye sahipsiniz buna bakmalısınız. Bu aşamada iyi güvendiğiniz insanlara danışabilirsiniz. Sizi en iyi tanıyan insanlarla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Büyük sermaye gerektirmeyen işler de bulabilirsiniz. Bazı işlerin sermayesi çok azdır. Örnek vermek gerekirse Diyarbakır’da yaşayan bir kadın girişimci sokaktaki çocukları gözlemlemiş. Ve çoğunun bisikleti olmadığını görmüş. Bir bisiklet alarak çocuklara kiralamaya karar vermiş çokta başarılı olmuş. Çevrenizi iyi gözlemlerseniz bu size çok farklı fikirler verebilir. Evin bir odasını tuhafiye yapabilir, dikiş dikebilir, börek yapıp satabilirsiniz. Karar vermek size kalmış gerisi nasıl olsa gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir