Teknik

Anneler Gününe Özel inci kolyeler

Özellikle küpe, kolye, yüzük gibi takılarda kullanılan, saç aksesuarlarında, tokalarda süsleme malzemesi olan inci; kabuklu deniz canlılarından istiridyenin ve bazı midyelerin içinde oluşur. Genellikle küçük, sert, sedef renginde ve yuvarlak biçimli olan bu süs malzemesi yüksek bir değere sahiptir ve bütün zamanların modası olan inci kolye yapımında sıkça kullanılır. İncinin oluşması istiridye, tarak ve midyenin bazı türlerinin içine bir parazit veya sedef parçası gibi yabancı bir maddenin girmesiyle başlar. Bu yabancı maddenin çevresinde bir kılıf oluşmaya başlar ve bu kılıf zamanla kalınlaşır. Bu şekilde soyutlanan yabancı madde, etrafındaki tabakaların üst üste gelmesiyle zamanla küresel inciye dönüşür.

İri taneli ve doğal inci çok ender bulunan, değerli bir nesnedir. İncinin şekli içinde bulunduğu istiridye veya midyenin cinsine, suyun derinliği ve ısı derecesiyle tuzluluk oranına göre değişkenlik gösterir. Güzel bir inci kolye Anneler Günü ve Sevgililer Günü gibi özel günlerde, doğum günlerinde ve yıldönümlerinde sevdiklerini mutlu etmek isteyen birçok kişinin tercih ettiği bir hediyedir. İnciden yapılmış takılar değişik formlara girerek, zamanın olanaklarına uygun farklı biçimle alarak her dönemde kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır. Çok az bulunduğu için özel bir değer taşıyan siyah inciler dışında inci genelde beyaz, pembe, fildişi rengi, açık gül rengi gibi renklerde oluşur.

Gerçek inciler kadar değerli olmayan, fakat kaliteli olanları onlara son derecede benzeyen kültür incisi üretimi, Japonya’da önemli bir sanayi dalıdır. Kültür incileriyle tasarlanan bir inci kolye elbette gerçek inciyle aynı değerde değildir. Fakat bu tip incilerin iyi olanlarının gerçek incilerden ayırt edilmesi oldukça zordur ve ancak uzman gözüyle bakıldığında mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir