Yazılım

İnsanlara Bilgi Yüklemek

Bilimin ve teknolojinin inanılmaz bir hızla geliştiği günümüzde bu haberi duyunca sakın şaşırmayın! Çünkü bilim adamları her geçen gün birbirinden ilginç şeyler üretiyorlar, ve çünkü artık her şeye mümkün gözüyle bakıyoruz. Bunun da olabileceğine inanmamız aslında okadar zor değil.

Bilim ve insan

Flash diskleri günlük hayatımızda veri data depolama amaçlı kullanmaktayız. Bu dizkler kapasitelerine göre veri taşıyabiliyorlar. İşte insan beyni de son bilimsel çalışmalarla tıpkı bunun gibi olacak!

Bilim adamlarının zoru başardığı deneyde 53 bin 426 kelimelik bir kitabı bilim adamları insan DNA’sına yazmayı başardılar. Bu oldukça zor gerçekleşmiş lakin çalışmalarla bu zorluklar da aşılacak. İnsanlar bu çalışma ile ezber yapma derdinden kurtulacak. Bir sayfa yazıyı ezberlemeye uğraşırken, yazıdaki kelimeleri DNA’mıza kodlayarak ezberleme derdinden kurtulacağız.

Flash belleğin kapasitesi insan DNA’sının yanında hiç kalır. Çünkü DNA’ların kapasiteleri o kadar fazla ki bu anlatılamaz. 53 bin 426 kelimelik bir kitabı kelime kelime ezberlediğinizi düşünün. Bu aylar, belki de yıllar alır. Ancak DNA’ya bilgi yazma işiyle belki de sadece saatlerimizi alacak.

Harvard Tıp Fakültesi’nden Profesör George Church ve ekibi 11 fotoğrafı ve bir adet javascripti programını DNA’ya depoladılar. Ekip, 2.25 megabitlik kapasitenin bu zamana kadar yapılmış en büyük kodlamadan 600 kat daha büyük olduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir