Endüstriyel TeknolojiYazılım

TÜBİTAK’ın milli projeleri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü artıran yüksek teknolojiler

Savunma endüstri alanında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) vurucu gücünü artıran TÜBİTAK, yüksek teknolojili projeleriyle göz dolduruyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yerli olarak geliştirilen ulusal seyir füzesi, beton delici bomba, lazer güdümlü füze dedektörü gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak silah ve sistemler sayesinde Türkiye, savunma alanında dünyada daha fazla söz sahibi olmaya başlıyor. Türkiye’de ilk sefer geliştirilen seyir füzesi SOM, beton delici bomba NEB, akıllı bomba denilen HGK, lazer güdümlü füzelerin dedektörü, füze ve güdüm kitlerinde kullanılan ısıl piller, TSK’nın kullanımına sunuldu. TÜBİTAK, bunların dışında Türkiye’yi savunma alanında söz sahibi yapacak bir çok proje üzerinde de yoğun bir çalışma yürütüyor.

2 MİLYON DOLARLIK SİSTEM

Silah ve sistemlerinde ehemmiyetli bir yol alan TÜBİTAK, yazılım ve işletim sistemlerinde de tamamiyle ulusal projeler geliştiriyor. TÜBİTAK, F-16 savaş uçaklarında kullanılan elektronik harp sistemini ulusal olarak geliştirecek yüksek bütçeli projeleri destekleyecek. Dünyada yalnızca 5 ülkenin üretebildiği ve F-16’ları hava savunma unsurlarına karşı savunacak sistem, radar idrak edici ve karıştırıcı özelliklere de sahip olacak. Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB) ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı işbirliğiyle yeni bir proje için düğmeye basan TÜBİTAK, F-16’ların olmazsa olmazı elektronik harp sistemlerinin ulusal olarak tasarlanması ve geliştirilmesi için hazırlanacak yüksek bütçeli projelere destek verecek.

Bu kapsamda, “F-16 Elektronik Harp Podu Sistemi”nin yerli olarak geliştirilmesi için çağrıya çıkan TÜBİTAK, projenin başarıyla sonuçlanması vaziyetinde uçak başına fiyatı takriben 2 milyon dolar olan sistem, tamamiyle yerli olarak üretilecek. Diğer taraftan Türkiye, mevzubahis sistemleri ithal eden değil ihraç eden bir ülke konumuna yükselecek.

F-16’lara takılıp sökülebilen bir sistem olan elektronik harp podu, harekat sırasında savaş uçaklarını tehdit eden radarlar ve hava savunma sistemlerine karşı güvende olmasını sağlıyor. Sistemin, tehdit radar bulunduğunda kaptanı ikaz eden ve otomatik olarak kendini izleyen radarları yanıltan özelliği de bulunuyor.

DÜNYANIN TEK NÜFUZ EDİCİ BOMBASI

TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir başka çağdaş mühimmat olan Nüfuz Edici Bomba (NEB) ise Makina ve Kimya Endüstrisi Müessesesi (MKEK) tarafından seri imalata alındı. NEB, sahip olduğu Ardışık Delici Harp Başlığı ile dünyanın ilk ve tek uçak bombası olma özelliğini taşıyor.

Satha Atılan Orta Erimli Mühimmat (SOM), yoğun bir şekilde savunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacının karşılanması emeliyle geliştirilen SOM, Türkiye’nin ilk ulusal seyir füzesi olma özelliğini taşıyor.

İhtiyaç duyulan olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahip olan SOM, yüksek hassasiyete ve düşük görünürlüğe sahip. SOM, tüm hava koşullarında görev yapabiliyor ve uçuş esnasında hedef tanımlanabiliyor.

SAVAŞ UÇAKLARININ BOMBASI AKILLI OLDU

TÜBİTAK, uzun ve yoğun bir çalışma neticeninde savaş uçaklarında kullanılan bombaları akıllı hale getiren Hassas Güdüm Kiti’ni (HGK) geliştirdi. Dünyada sadece 4 ülkenin üretebildiği HGK’lar sayesinde uçaklar, hedeflerini 25 kilometre uzaklıktan, tam 12’den vurabiliyor. HGK’lar ile akıllı hale kazançlan bombalar, apsisleri belirlenen hedefi uydu ve özel idrak edicileri yardımıyla, en fazla 6 metre gibi düşük bir sapma değeri ile yok ediyor. Böylelikle ortadan kaldırılması istenen hedef dışındaki yerlere zarar verilmeden harekat yapılabiliyor. Üzerindeki ilave kanatçıkları ve özel yüzeyi ile akıllı bombalar, havada süzülerek yol alıyor. Uçak, tehlikeli bölgeye girmeden görevini güvenli güvenli bir şekilde bitiriyor.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen yeni nesil mayın tespit sistemi ETMTS-2, içerdiği iki idrak edici yapısı sayesinde metalik ve plastik mayınları tespit edebiliyor. Sistemde bulunan LCD ekran, kullanıcının verileri görsel olarak takip etmesini sağlıyor. böylelikle operatör, tespit ikazlarını yalnızca duymakla kalmayıp, görsel ikazları da takip ederek tespit başarımını artırabiliyor. Füze teknolojisinde bir ilke daha imza atan TÜBİTAK, lazer güdümlü füzelerin gözü denilen dedektörleri, tamamiyle ulusal kaynaklar kullanarak geliştirdi. Lazer dedektörler, öncelikle yerli füze CİRİT’lerde kullanılmaya başlandı. TÜBİTAK’ın geliştirdiği yerli lazer dedektörler, füze teknolojisinde kritik parçalardan biri ve ülke dışındaki örneklerine göre üstün teknik özelliklere sahip. “4 Kadranlı” denilen dedektörler, yüksek hız ve doğruluk, düşük parazitik kapasite, yüksek belverme gerilimi, düşük kaçak akımı, geniş dinamik çalışma aralığı ve yüksek reaksiyonsallık özellikleri ile beynelmilel pazarda öne çıkan kabiliyetlere sahip.

TÜBİTAK güdüm kitleri, füzeler, tapalar, akustik karıştırıcı/aldatıcılar gibi sistemlerde temel güç kaynağı olarak kullanılan ısıl pil teknolojisini de Türk savunmasına kazandırdı. Dünyada çok az ülkenin sahip olduğu teknoloji ile Türkiye, ithalatı yüksek fiyatlı olan ve yüksek saklılık derecesine sahip olan ısıl piller ile ilgili ülke dışına bağımlı olmaktan kurtuldu. Türkiye’nin tek ısıl pil tedarikçisi olan TÜBİTAK tarafından şu ana kadar değişik teknik ve özelliklere sahip 10 çeşit ısıl pilin tasarımı ve imalatı yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir