Cep TelefonuEndüstriyel TeknolojiTeknikYazılım

Google, Tango projesini sona erdiriyor

Google’un 2014 yılında akıllı telefon kameralarının derinlik ve hareket stabilizasyonunu sağlayan teknolojisi Project Tango adıyla duyrulan Tango’da sona gelindi. 2012’te başlatılan proje, 2016’da ilk mevyesi vermesine rağmen önümüzdeki yılın Mart ayında tamamen sonlandırılacak.

Google, projesinde kısıtlı bir alana hizmet vermek yerine sonlandırmayı maliyet açısında uygun gördü. Gerekçe olarak da projenin ileri seviye kameralarda çalışıyor olması gösteriliyor.

Tango Project nedir?
Tango projesi, akıllı telefonların derinlik ve hareket kabiliyetlerinden daha fazla yararlanılmaını mümkün kılıyordu. Mimari projeler ve mobil oyunlarda kullanıma imkan sağlanan proje, kameranın tutulduğu yerin ölçüsünü alan ya da kullanıcı hareketlerini video oyunlarına aktaran teknolojiden faydalanabiliyor.

Google X’in ilk projesi olarak 2012 yılında başlayan proje, 2016 yılında piyasaya büyük umutlarla sürülmüştü. 2016 yılında Tango’yu ilk kullanan üretici, Phab2 Pro cihazıyla Lenovo olmuştu. Sonraki yıl çıkarılan ZenFone AR modelinde de Tango destekli olsa da beklenen ilgiyi göremedi.

Google’ın projesine son verme gerekçelerinden biri de diğer artırılmış gerçeklik projesi olan ARcore gösteriliyor. ARcore’da geliştiricilere daha fazla imkan ve olanak tanıyor. Projenin tamamen sonlandırılmaması ve ARcore’a aktarılacağını düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir