Cep TelefonuGüvenlikİnternetYazılım

iOS 8’e güvenlik dopingi

 

iOS 8’de yapılan bir bulgu, iPhone’unuzun MAC adresini artık ortaya saçmadığını gösterdi.

MAC adresinin Apple’ın Mac’leriyle rastgele bir alakası olmadığını biliyorsunuzdur. “Media Access Control”, ağa bağlı her aletin sahip olduğu 48-bit’lik bir tanıtım numarasıdır. Apple ise iOS 8’de yaptığı bir farklıkla MAC adresinden kaynaklanabilecek bir güvenlik rizikonunu ortadan kaldırdı.

MAC adresleri (çoğunlukla) değişmediği için, aletinizin internete veya ağa bağlı olduğu IP adresi değişse dahi, tanınmanıza müsaade edebiliyor. Ancak yeni bir bulguya göre iOS 8, Wi-Fi ağlarına bağlanmadan önce kendisine rastgele bir MAC adresi atıyor. Yalnızca ağa bağlanmak için “Bağlan” düğmesine dokunduğunuzda MAC adresiniz paylaşılıyor.

Böylelikle Wi-Fi açıkken çevrenizdeki aletler, MAC adresinizi pasif olarak takip edip, kayıt altına alamamış oluyorlar.

Başta zararsız gibi görünse de, üç yıl önce Londra’daki çöp kutularının MAC adreslerini topladığına konusunda bir tartışma ortaya çıkmıştı. Böylelikle her gün nereye gittiğiniz idrak edebiliyor, size alaka alanınıza giren reklamlar gösterilebiliyordu. Bu garip de olsa suçsuz bir kullanım sayılabilir; ancak biraz hayal gücüyle MAC adresleri toplu izleme gibi kaygı verici emellerle kullanılabilir. iOS 8’in yeni işlevi, çöp kutularının artık bizleri izleyemeyeceği mananına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir