AlışverişGüvenlikTanıtım

Tonoz Çatı Uygulaması Nasıldır?

Tonoz Çatı Nasıl Uygulanır

Tonoz yapıda üst örtü anlamına gelir ve kemerlerin bir araya getirilerek yapılır. Tavan örtüsü olarak kullanılan bu yapı tuğla ya da taş malzemelerle inşa edilir. Alt kısmı iç bükey şeklinde yarım silindir halindedir. Tonoz yapı tarihte ilk olarak Mezopotamya bölgesinde ardından da Romalılarda sıklıkla kullanılmıştır.

Tonoz Çatı Nedir?
Tonoz çatı çok eski tarihlerden itibaren insanların kullanmayı tercih etmişlerdir. Tonoz çatıda çelik, ahşap ya da betonarme çatılar yarım silindir şeklinde yapılır ardından da üstü tonoz yapıya uygun bir sistem ile örtülür. Tonoz çatı örtüsüne dışarıdan baktığınızda kavis bir görünüme sahiptir. Burada kemerler bir araya getirilir ve koridor modelinde bir şekil ortaya çıkar. Bunun sonucu oluşan kavisler tonoz çatı için bir temel yaratır. Tonozun geçmişi çok eskidir. Tonozun üretiminde pek çok malzeme yer alır. Eski dönemlerde sadece yapıların üstünü örtmek için kullanılan bu yöntem günümüzdeki yapılarda daha şık, modern bir görüntü sağlamaya başlamıştır. Bu malzeme ise sağlam ve hafif olmasının yanı sıra dayanıklı ve estetikli bir malzemeden üretilen çeliktir. Tonozun en fazla kullanıldığı alanlar ise spor merkezleri, benzinlikler, marketler, turistik amaçla da kullanılan yapılardır.

Tonoz Çatı Uygulaması Nasıldır?
Tonoz çatının uygulama kısmında tonozun hem açıklığının hem de genişliğinin yüksekliği çok önemli bir noktadır. Burada yapıma başlamadan önce tonozun uygulanacağı alanda yarıçap belirlenir. Ancak burada göz ardı edilmemesi gereken tonozun silindir ya da eğimli bir biçimde olmayabileceğidir. Bu açıdan kemerlerin her birinin hesapları ayrı ayrı yapılır.

Tonoz Çatı Tercih Etmenin Avantajları Nelerdir?
Tonoz çatılar su geçirmez ve korozyona karşı dayanıklıdır. Ayrıca otomatik havalandırma sağlayan bir sisteminin olmasının yanı sıra çelik yapısından dolayı yangınlara karşı da dirençlidir. Bunlara ek olarak tonoz çatı depreme karşı dayanıklı, bakım gerektirmeyen yapısı, kavisli yapısından dolayı uygulandığı yapıda tavan yüksekliğini arttırır, uzun süre gün ışığından faydalanmanızı sağlar, üretim ve kurulmasının hızlı olması, ekonomik açıdan diğer örtü yapılara göre daha uygundur.

Tonoz Çatı Çeşitleri Nelerdir?
Tonoz çatıda birden çok farklı seçenek bulunur. Bunlar şu şekildedir:
Aynalı Tonoz Çatı: Bu yapının üst kısmı düz bir plakadan oluşur ve dekoratif gaye ile imal edilerek kullanılır.
Silindir ve Beşik Tonoz Çatı: Bu yapı bir çemberin yarısı gibi görünür. Bu görüntüsü ile tonoz çatılar arasında en çok tercih edilen şık modeldir.
Kubbeli Tonoz Çatı: Çok eski zamanlardan itibaren en çok tercih edilen ve genellikle kutsal yapılarda kullanılan modeldir. Kubbeli bir görüntüsü vardır.

Ağ Tonoz: Ağ şeklinde yüzeyin kaplanmasıdır.
Çapraz Tonoz Çatı: Çapraz Tonoz Çatıda en çok kutsal mekanlarda uygulanan çatı çeşididir. Bu çatılar dik açı ile birbirini kesen tonozlar ile yapılır.

Eğik Tonoz: Bu yapıya rampa da denir. Başlangıç ve bitiş noktalarında yer alan kemerlerin farklı yükseklikte olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir