AlışverişTanıtım

Erkek Çocuk Odası Yatakları

Erkek Çocuk Odası

Erkek çocuk odası, çocukların istedikleri ve sevdikleri temalara göre dizayn edilir. Çocuklar gün boyu vakitlerini burada geçirmektedir. Çocukların sevdiği temaya göre dizayn edilen odalarda daha çok koyu renkler hakimdir. Kız çocuklarının odalarında ise pembe, kırmızı ve beyaz gibi renkler mevcuttur. Bu renklere uyumlu olarak perde ve halı seçimi yapılmaktadır. Günümüzde erkek bireyler koyu renkler ile bayan bireyler ise açık renk ve cıvıl cıvıl renklerle bütünleşmiş durumdadır. Bazı bireyler de bu yerleşmiş düşünceleri yıkarak her renk giyim tarzı ve dekorasyon tarzı kullanmaktadırlar.

Erkek çocuk odasında tema seçimi, genelde araba, denizci, çizgi film ve hayvan şeklinde olmaktadır. Bu tema seçimlerine göre renkler de kombine olmaktadır. Genel olarak ağırlık mavide olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Örneğin araba dekorasyonlarında mavi, sarı ve siyah renkler kullanılmaktadır. Denizci dekorasyonlarında ise mavi, beyaz, siyah ve kırmızı renkler kullanılmaktadır. Bunlara göre halı ve perde seçimleri ayrıca dolap ve resim seçimleri görülmektedir. Bir çocuk odası dizayn edilirken çok iyi şekilde araştırılmalı ve karar verilmelidir. Çocuklar bu dönemlerde gelişim aşamalarında oldukları için gelişimlerini engelleyecek ve olumsuz etkileyecekler eşyalar kullanılmamalıdır. Ayrıca bu şekildeki temalarda seçilmemelidir. Bunlara ek olarak renk seçimi, bireyler üzerinde çeşitli duygu ve hisleri uyandırdığı gibi çocuklar üzerinde de çeşitli etkileri bulunmaktadır. Bazı renkler çocuğa enerji verip mutlu ederken bazı renklerde çocuğu huzursuz ederek psikolojisine olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Her rengin psikoloji üzerine çeşitli etkileri vardır. Bu etkiler araştırılarak renk seçimi yapılabilir. Bu yüzden fon rengi seçimine özellikle dikkat edilmelidir.

Erkek Çocuk Odası Yatakları

Çocuk odası dekorasyonlardaki en önemli kısımdır. Temayı en iyi gösteren eşyadır.  Denizci tasarımlarında yatak, kayık şeklinde iken arabalı tasarımlarda yatak, araba şeklindedir. Böyle şekilli yataklar daha çok dikkat çekmektedir. Bu yataklar çocukların gelişimi açısından ergonomik olmalıdır. Çocuklar gelişme çağında oldukları için yatak seçimine oldukça dikkat edilmelidir.

Erkek Çocuk Odası Halı Ve Perdeleri

Erkek çocuk odası halı ve perdeleri yatak seçimiyle uyumlu olmalıdır. Halılar rahat, çabuk toz tutmayan ve tüylenmeyen halılar olmalıdır. Çocuklar halılar üzerinde rahatça hareket edebilmeli ve oyunlarını oynayabilmelidir. Ayrıca halıda tüylenme çocukların ciğerlerine yapışabileceğinden bu hususa dikkat edilmelidir. Perdeler seçilen temayla uyumluluk göstermeli çocukları etkileyen ışınları engelleyen tarzda perdeler olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir