AlışverişGüvenlikİnternet

Çilingir Neler Yapar?

Kapı, kilit ve anahtarlarla ilgili her türlü değiştirme, açma, bakım ve tamir işlerini yapan çilingirler, dolayısıyla; son derecede güvenilir olması gereken meslek adamlarıdır. Mekaniğe yatkınlık ve bu alanda yetenekli olmak, genel olarak sağlıklı olup özellikle görme yetisi çok iyi durumda olmak, elleri ve parmakları iyi kullanabilmek de bu mesleğin gerektirdiği özellikler arasındadır. Bir çilingir bir ustanın yanında onunla beraber çalışarak yetişebilir, ya da bu alandaki mesleki eğitim kurslarına katılarak işi öğrenebilir. ‘Anahtarcılık’ olarak da anılan bu iş belirli ve düzenli çalışma saatleri olan bir iş değildir, birçok çilingir, nöbetçi çilingir hizmetleriyle günün her saatinde ve tatil günlerinde de hizmet verir.

Kilit ve anahtarlar yapan, bunları yerlerine takan ve tamirini de yapan çilingirler yapıların iç ve dış düzenlemesine yönelik ufak tefek demircilik işleri de yaparlar. Kapı, kasa, araç, masa, çekmece, dolap gibi eşyaların kilitleri veya anahtarları bozulduğunda veya anahtarları kaybolduğunda, çilingir veya nöbetçi çilingir hizmetlerine ihtiyacınız olur. Anahtarcılar kilit şifrelerini değiştirmek veya kilitlere barel yapmak, emniyet sistemi takmak, maymuncuk hazırlamak, kilit kodlamak, anahtarın yedeğini çıkarmak gibi işlerin yanında bazı durumlarda bilirkişilik de yaparlar. Anahtarcıların verdiği hizmetler konusunda bilgi edinmek için çilingir servislerinin web sitelerine de başvurabilirsiniz.

Bir çilingir karakter olarak da sabırlı, dayanıklı, dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalıdır. Planlama ve uygulama konularında da becerikli olmalıdır. Anahtarcılar çoğunlukla kapalı ortamlarda çalışırlar ve iş ortamları genellikle gürültülü, yağlı, titreşimli ve kirlidir. Kişilerin kendi işini kurmasına çok müsait olan bu mesleği yapmayı düşünenlerin sabıka kaydı olmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir