DonanımİnternetTeknikYazılım

Sürdürülebilir Kalkınma İçin Geniş Band

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) Başkanı Acarer, Anayasa Mahkemesi’nin müessesenin elektronik haberleşme sektörüyle alakalı şahsi verilerin işlenmesi ve saklılığının savunmasına ait usul ve asalları belirleme yetkisi veren yasa kararını iptal etmesini bazılarının alkışladığını belirterek, “O yönetmeliği sizlerle yazmadık mı Şimdi ne yapacaksınız çok merak ediyorum” diye konuştu.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU Başkanı Tayfun Acarer, “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Geniş Band” başlığı altında gerçekleştirdiği “Dünya Bilgi Toplumu ve Telekominikasyon Günü” organizasyonuna katıldı.

İnternetteki gelişmeler ve yapılan tertip etmeler konusuna değinen Acarer, Türkiye’nin hassas bir dönemden geçtiği süreçte bu gibi konulara girmek yanlış olarak idrak etse da bir takım konuların cesaretle tartışılmasının gerekliliğine işaret etti.

Tayfun Acarer, internetin insan hayatında bir realite olduğunu ifade ederek, her geçen gün internette biraz daha hız ve geniş bant istendiğini, hızla gelişen bu altyapıda herşeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemenin olası olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Bazı konuların yiğitçe subjektif değerlendirmelerden uzak tartışılması gerektiğine dikkati çeken Acarer, şunları kaydetti:

“Zira internetten daha fazla faydalanmak istiyorsak, yaşantımızı internetin daha çok kolaylaştırmasını istiyorsak internetteki bu meseleleri objektif değerlendirmeler içinde popülizmden uzak tartışmamız gerektiğine inanıyorum. Bugün insanlar günlük hayatta söyleyemedikleri şeyleri, yapamadıkları şeyi internette söylüyorlar. Olmayacak hakaretler ediyor, olmayacak hakaretlerde bulunuyorlar. Günlük hayatta bunu yapmaya cesaret edemeyen kişiler internette kimliklerini gizleyerek bunu yapıyor. Bunun neticeninde da itham edilen kişilerin bütün sosyal yaşantıları, işleri ve hem de eşleri dahi darmadağın oluyor. Bazı şeyler bu kadar ucuz olmamalı. Hergün internetteki yalan yanlış haberler yüzünden pek çok mağduriyetler, faciaların yaşanmasına tanık oluyoruz.”

Brezilya’da bir genç kızın internete düşen mahrem görüntüleri yüzünden intihar ettiğini anlatan Acerer, Brezilya’nın da diğer ülkelerin de aynı şeyleri tartıştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de değişik şeyleri tartışmıyoruz. Burada ehemmiyetli olan ortak nokta çevreninde, duygusallığa kaçmadan, ‘Aman internetime dokunma’ demeden, internetin gelişmesi için tartışmamız gerekli. Bunlar Türkiye’nin değil, tüm dünyanın meseleleri.”

Anayasa Mahkemesi’nin BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU’nın elektronik haberleşme sektörüyle alakalı şahsi verilerin işlenmesi ve saklılığının savunmasına ait usul ve asalları belirleme yetkisi veren yasa kararını iptal etmesine ait de görüşlerini paylaşan Tayfun Acarer, şu bilgileri verdi:

Üzülerek görüyorum bazıları bu kararı alkışladı. Şimdi bunun neticesi ne oldu  İşletmelerin çıkıp izahı gerekli, mobilciler ne yapacaksınız bundan sonra  Şahsi verilerin saklılığından sorumlusunuz! Oysa biz size bunu ölçülü bir şekilde, sektöre kullandırılabilmesinin önünü açmıştık o yönetmelikle. Yalan mı arkadaşlar  Bu yönetmeliği siz istediniz. O yönetmeliği sizlerle beraber yazmadık mı  Bizi bir gece saat 1’e 2’ye kadar tuttunuz maddeleri tek tek yazalım diye sonra gidip o yönetmeliği iptal ettirdiniz. Şimdi ne yapacaksınız çok merak ediyorum. Karar alıcılar çok merak ediyorum bu yönetmeliğin iptali neticeninde, bu sistemin arkasında çalışan onlarca işletmenin binlerce çalışanın  işsiz kalacağını biliyorlar mıydı acaba  Alan beynelmilel işletmelere kalacak.”

Tayfun Acarer, işin bir tarafının düşünülmeden kararların verilmesini elemle karşıladığını belirterek, bunun için ayrı bir çalıştay yapılması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir