Sağlık

Tırnak neden batar

Günlük hayatta vücudun ağırlığını çeken en mühim organlar aralarında ayaklar geliyor. Uzunca saatler ayakta kalmak ayakların yükünü artırdığı benzeri , uzunca saatler süresince oturmak da ayakların şişmesine, tediye kapı aralayabiliyor . Fakat ayaklarla alakalı en sık meydana iştirak eden problemlerin en başında tırnak batması geliyor. Şahsi bakım ve hijyen eksikliğiyle birlikte en sık sık görülen nedenlerden ilki, uyumlu olmayan ayakkabı giyilmesi, daha kötüsü ayakkabının uzunca müddetli giyilmesidir. Bu vaziyet en bir sürü askerde minik numaralı botlarla uzunca müddetli öğrenim ve spor yapılmasından daha sonra oluşur. İkinci en sık grup ise göreceli olarak ayakları kapsamlı durumda olan bayanlardır ve ısrarla ayaklarını minik ve dar ayakkabılara sokmalarından ve bir nevi onları cezalandırmalarından daha sonra oluşur. Üçüncü neden ise hatalı tırnak kesimidir. Tırnağı bir sürü az kesmek bu konuyla alakalı sık karşılaşılan bir vaziyettir . Dördüncü en sık sık görülen neden, gebelik , doğum ve obezite benzeri ayağın uzunlamasına değil, genişlemesine büyüdüğü durumlardır ki eğer hatalı tırnak kesimi de bunun için eşlik ederse batma görülür.”

Tırnak batması problemi ile alakalı şuur oluşmazsa kişi birden çok ay daha sonra başka parmağında da tıpkı problemi yaşayabilir ve bir daha hekime gitmek zorunda kalabilir. Kontrol esnasında parmaktaki enfeksiyonun hali değerlendirilmelidir. Eğer zor bir enfeksiyon varsa öncelikle bu iyileştirme edilmeli, cerrahi müdahale ertelenmelidir. Eğer zor olmayan bir enfeksiyon varsa, cerrahi müdahalenin inşa edilmesi ve ardından rehabilitasyonunun tertip etmesi gerekiyor . Nedeni Ise enfeksiyon yaratan tırnak, ortamdan uzaklaştırılırsa iyileştirme de kolaylaşacaktır. Ameliyatta etki tırnağı çekmek değil, tırnak yatağının düzeltilmesi olmalıdır. Cerrahi müdaduruma, steril bir ortam sağlanarak büro koşullarında lokal anestezi altında yapılabilir. Batan kısımdaki tırnak (eğer çift taraflıysa tıpkı işlem 2 yön için tıpkı anda yapılabilir) çıkartılıp başka tırnak çekilmez ve yerinde bırakılır. Bozulmuş ve koltuk değiştirmiş tırnak yatağı da uyumlu ve temkinli biçimde çıkartılır. Asal mühim durumda olan puan ise dipteki tırnak yapan üretken kısmın , batan tırnağı üreten bölümünün da çıkartılmasıdır. Bu bir sürü duyarlı bir vaziyettir.

Sorunlu kısma isabet iştirak eden üretken kısım çıkartılırken bir sürü duyarlı durumda olan başka kısımlar hasar görmemelidir. Tersi halde tırnağınız çeşitli biçimlerde anormal bir tırnak olarak büyüyecektir. Eğer tırnağın altındaki kısım çıkartılır fakat üretken kısma dokunulmazsa veya tam anlamıyla temizlenmezse bu kez da tırnak dikenleri dediğimiz ve parmağınızın yanlarından ve üstünden, deri içinden çıkan tırnağımsı yapılarla karşılaşabilirsiniz. Eğer yalnızca tırnak çekilir ve başka yapılara müdahale edilmezse o zaman 2 ay daha sonra tıpkı sıkıntıyla çalışacaksınız demektir.

Tırnak batması, çoğunlukla ayak başparmağının tırnağı büyürken kavisli veya kırık olduğunda görülür. Tırnak eğilirse veya kırılırsa, normal bir biçimde büyümez ve içe gerçek gömülür. Bu da yürürken veya enfeksiyon laf konusu olduğunda kocaman bir rahatsızlığa neden olur . Damarla bağlı sorunlar, şeker hastalığı veya hissizliği durumda olan bireyler bu problemi engellemek için itina göstermelidir. Tırnak batmasını engellemek için şunlara uyarı etmek gerekir:

– Hijyeninize itina gösterin ve tırnakta kıvrılma veya kırılma olmadığından güvenilir olun.

– Rahat ayakkabılar giyin.

– Kapalı ayakkabı giymekten olası olduğunca uzak durun.

– Ayak hastalıkları uzmanına görünün.

– Tırnaklarınızı onların hattını takip ederek , cilde daha bir sürü yakın olmadan kesinlikle , geride kırık parça kalmadığından güvenilir olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir